top of page
Search
  • Elvan Altun

Twitter “Birdwatch“ nedir?


Twitter, yanlış bilgi yayılımına karşı geliştirmiş olduğu Birdwatch özelliğini atmış olduğu tweet ile yayına aldığını resmi olarak duyurdu. Bu özellik ile Twitter’da yanlış yönlendirilen ve yalan haberlerin yayılması engellenecek.

Birdwatch nedir?

Birdwatch, atılan tweetlere etiketler ve açıklamalar bölümünün eklenmesini sağlıyor. Bu bağlamda yanlış beyan içeren paylaşımlar Birdwatch’a katkıda sağlayanlar tarafından notlar eklenerek tespit edilip bildirilecek. Bu bildirimler şu aşamada twitter’ın yapısı altında ve herkesin erişimine açık olmayan Birdwatch’a ait özel bir sitede görünüyor. Twitter, paylaşılan içeriklere bırakılan özel notların ve değerlendirmelerin ilk aşamada herkesin erişimine kapalı olması, şirketin Birdwatch’ta gerçekten faydalı içerikler üretip üretmediğini anlamak istemesinden kaynaklı olduğunu duyurdu.

Birdwatch’a katkıda sağlayan herkesin geniş çapta bir fikir birliğine varması durumunda tweet’e eklenen notlar ve değerlendirmeler herkese açık olarak Twitter’da erişim sağlanabilecek. Yani Birdwatch verileri uzmanlar ve araştırmacılar tarafından kamuya açık bir şekilde gözlenip denetlenebilecek.

20 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page